Veel mensen met chronische pijn hebben daarnaast ook andere chronische ziekten, dit noemen we multimorbiditeit. Deze zogeheten multimorbiditeit vraagt om maatwerk in de zorg. Een nieuwe landelijke leidraad helpt zorgverleners bij het herkennen van multimorbiditeit en bij het bieden van passende behandeling in de spreekkamer.

Voor wie is het?

De leidraad ‘Behandeling van patiënten met multimorbiditeit op de polikliniek’ is bedoeld voor artsen en andere zorgverleners die zelfstandig mensen met meerdere aandoeningen begeleiden. Het is een belangrijke stap vooruit. Dit omdat huidige richtlijnen meestal zijn geschreven voor één aandoening tegelijk, terwijl de werkelijkheid vaak veel complexer is.

 

Maatwerk en samen beslissen

De nieuwe leidraad benadrukt het belang van een integrale aanpak. Dit betekent dat de zorgverlener samen met jou als patiënt een behandelplan opstelt waarin ook  jouw eventuele andere aandoeningen én persoonlijke voorkeuren worden meegenomen. Daarbij is er aandacht voor goede communicatie tussen betrokken specialisten en huisartsen, zodat je als patiënt niet telkens opnieuw je verhaal hoeft te doen.

Voor mensen met chronische pijn die bijvoorbeeld ook hart- en vaatziekten, diabetes of longproblemen hebben, kan deze aanpak zorgen voor betere afstemming en minder belasting.

 

Randvoorwaarden en samenwerking

De leidraad signaleert ook dat er nog praktische drempels zijn: voldoende tijd per consult, passende financiering en goede inrichting van het Elektronisch Patiëntendossier (EPD) zijn van groot belang. Daarom is het niet alleen een handreiking voor de praktijk, maar ook een oproep aan ziekenhuizen en beleidsmakers om samenwerking op de werkvloer ook écht mogelijk te maken.

De leidraad sluit aan op de eerder verschenen leidraad ‘Multidisciplinaire beoordeling bij multimorbiditeit (MDB)’. Waar die vooral gericht is op het zorgteam, gaat de nieuwe leidraad specifiek over wat individuele zorgverleners kunnen doen.